ZIUA REZERVISTULUI MILITAR - 31 mai 2012
ZIUA REZERVISTULUI MILITAR
31 mai 2012
Instituirea "Zilei Rezervistului Militar" prin H.G. nr. 467/2010 exprimă aprecierea autorităţilor şi societăţii române faţă de cadrele militare în rezervă şi în retragere care şi-au servit cu devotament şi onoare ţara.
Istoria consemnează fapte memorabile ale militarilor pe câmpul de luptă şi pe frontul nevăzut, care au contribuit la apărarea patriei şi a valorilor naţiunii române.
În contextul actual al crizei care afectează întreaga lume şi a eforturilor care se depun de către forţele patriotice şi oamenii responsabili din societatea românească, şi membrii Asociaţiei noastre sunt chemaţi să se mobilizeze şi să contribuie la redresarea situaţiei din România şi la apărarea drepturilor şi libertăţilor cetăţenilor români. În aceste vremuri grele trebuie să punem pe prim plan interesul naţional şi să dovedim că jurământul pentru apărarea ţării a fost şi este crezul nostru.
Ne exprimăm convingerea că, împreună cu membrii celorlalte Asociaţii ale cadrelor militare în rezervă şi în retragere provenite din instituţiile apărării, siguranţei naţionale şi ordinii publice, alături de întreaga societate, vom contribui la rezolvarea problemelor cu care se confruntă ţara în această perioadă.
Cu ocazia aniversării Zilei Rezervistului Militar adresăm gândurile noastre bune membrilor Asociaţiei şi tuturor rezerviştilor români.
BIROUL EXECUTIV AL ACMRR din SIE,

Instituirea "Zilei Rezervistului Militar" prin H.G. nr. 467/2010 exprimă aprecierea autorităţilor şi societăţii române faţă de cadrele militare în rezervă şi în retragere care şi-au servit cu devotament şi onoare ţara.

Istoria consemnează fapte memorabile ale militarilor pe câmpul de luptă şi pe frontul nevăzut, care au contribuit la apărarea patriei şi a valorilor naţiunii române.

În contextul actual al crizei care afectează întreaga lume şi a eforturilor care se depun de către forţele patriotice şi oamenii responsabili din societatea românească, şi membrii Asociaţiei noastre sunt chemaţi să se mobilizeze şi să contribuie la redresarea situaţiei din România şi la apărarea drepturilor şi libertăţilor cetăţenilor români. În aceste vremuri grele trebuie să punem pe prim plan interesul naţional şi să dovedim că jurământul pentru apărarea ţării a fost şi este crezul nostru.

Ne exprimăm convingerea că, împreună cu membrii celorlalte Asociaţii ale cadrelor militare în rezervă şi în retragere provenite din instituţiile apărării, siguranţei naţionale şi ordinii publice, alături de întreaga societate, vom contribui la rezolvarea problemelor cu care se confruntă ţara în această perioadă.

Cu ocazia aniversării Zilei Rezervistului Militar adresăm gândurile noastre bune membrilor Asociaţiei şi tuturor rezerviştilor români.

BIROUL EXECUTIV AL ACMRR din SIE.